Skip to main content

شهردار مشهد گفت: آنچه جشنواره ابوذر می‌تواند پرچمدار آن باشد، توجه به این نکته است که عنصر اصلی را هویت مشهد قرار دادید اما نیاز به تولید ادبیات داریم که تولید ادبیات نیز سال‌هاست متوقف شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی، سید عبدالله ارجائی در دیدار با اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره ابوذ خراسان رضوی، با بیان این‌که یک عقب ماندگی کالبدی و یک عقب ماندگی در حوزه ادبیات توسعه در مشهد داریم، اظهار کرد: عقب ماندگی کالبدی مشهد این است که شهر متوازن نیست، امروز چه در جهت توسعه و چه در توزیع امکانات شهر دچار عدم تعادل هست.

وی ادامه داد: این عدم توازن به مرور شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است که زیبنده یک شهر زیارتی نیست، کانون یک شهر زیارتی باید مضج شریفی باشد که محل زیارت است، تمام ارکان شهر باید نسبت مشخصی به آن داشته باشند که در کالبد شهر مشهد وجود ندارد.

شهردار مشهد با بیان این‌که اگر شهر به وضعیت فعلی توسعه پیدا کند، در آینده نزدیک حرم رضوی در حاشیه شهر قرار می‌گیرد، گفت: این موضوع و عقب ماندگی فقط ویژه کالبد نیست، در فضای فرهنگی نیز وجود دارد همچنان که از عبارت «شهروند» استفاده می‌کنیم در حالی که ما در مشهد یا مجاور، یا زائر و یا خادم داریم.

نیاز به تولید ادبیات حول هویت مشهد

وی به نقش رسانه‌ها در اصلاح این رویه اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه در توسعه کالبد نقش مطالبه‌گری و در توسعه فرهنگ نقشی اساسی و کلیدی دارد؛ آنچه جشنواره ابوذر می‌تواند پرچمدار آن باشد، توجه به این نکته است که عنصر اصلی را هویت مشهد قرار دادید اما نیاز به تولید ادبیات داریم که تولید ادبیات نیز سال‌هاست متوقف شده است.

ارجائی افزود: توسعه مفهوم خدمت از دربانی و کفشداری به تمام شئون زندگی موضوع بسیار مهم و کلیدی است، اگر خبرنگار ما فرض کند خادم علی بن موسی الرضا است، قلم او نیز همینطور می‌چرخد، نه قلم خود را می‌فروشد، نه بر ضد فرهنگ دینی و نه بر ضد مردم قلم می‌زند، کافی است خبرنگار لباس خادمی بپوشد.

لزوم بسط تفکر «حرم‌شهر» برای مشهد

وی اضافه کرد: امروز امام رضا (ع) را به گیت‌های حرم و به توان و بودجه آستان قدس رضوی محدود کردیم، رسالت اصلی انقلابی‌ها، بسط تفکر «حرم‌شهر» مشهد است، مشهد حرم‌شهر است.

شهردار مشهد تصریح کرد: همه کسانی که در مشهد زندگی می‌کنند عاشق امام رضا (ع) است، توفیق داشتند که مجاور امام رضا شده‌اند و این یک فرصت فوق‌العاده برای نهادینه کردن فلسفه ذاتی این شهر است که ابزار آن در دست شماست؛ اگر در تمام شئون زندگی فرهنگ رضوی جاری شود، خود به خود انقلاب اسلامی را نیز شامل می‌شود.

وی متذکر شد: از فرصت استثنایی که در کشور ما رخ داده و حاصل خون هزاران شهید و خون دل هزاران هزار صلحا و علما بوده استفاده کنیم و تا جایی که می‌توانیم مردم و مخاطبان خود را با فرهنگ دینی و رضوی آشنا کنیم؛ امام رضا (ع) فرمودند «شما محاسن کلام ما را به مردم برسانید، راه باز می‌شود و خود مردم به سوی ما می‌آیند».

ارجائی یادآور شد: اگر اینجا خراسان و اینجا مشهد است، جشنواره نیز باید ملی یا بین‌المللی باشد.

×